Cele i metody badania nasion

Badania laboratoryjne nasion pozwalają ocenić ich jakość i wartość siewną. Są to czynniki, od których zależy obfitość zbiorów z upraw rolniczych. Laboratoria wykonujące takie badania stosują metody i procedury określone przez Międzynarodowy Związek Oceny Nasion, publikowane jako Międzynarodowe Zasady Oceny Nasion ISTA. Dowiedz się więcej o celach i zalecanych metodach sprawdzania nasion.
Cele badania nasion
Zdrowe, żywotne nasiona to podstawa udanej produkcji roślinnej. Dlatego specjalistyczne laboratoria oceny nasion poddają je testom, mającym na celu określić:
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się nasiona organiczne?
zdolność kiełkowania – określa procentową ilość zdrowych nasion kiełkujących
czystość nasion – odsetek czystych nasion w próbie
wilgotność – szczególnie ważna w przypadku nasion, które będą długotrwale przechowywane
żywotność – zdolność nasion do kiełkowania
Wyniki badania nasion stanowią źródło cennych informacji dla rolników, leśników, osób prowadzących sprzedaż nasion oraz konsumentów. Należy podkreślić, że samodzielna ocena ich jakości w warunkach domowych nigdy nie jest tak precyzyjna i miarodajna jak testy laboratoryjne, które prowadzone w ściśle kontrolowanych warunkach (światło, temperatura, wilgotność, rodzaj podłoża) są powtarzalne i wiarygodne.
Przeczytaj również: Na jakiej glebie siać groch pastewny, aby uzyskać najlepsze plony?
Do badania jakości nasion wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, Precyzyjne wagi, suszarki, kiełkowniki, chłodziarki, lupy które są niezbędne do stosowania metod badawczych zalecanych w metodyce ISTA. Laboratoria prowadzone przez takie firmy jak np. Przedsiębiorstwo Nasienne TORAF muszą więc być odpowiednio wyposażone.
Przeczytaj również: Jakie zboże ozime wybrać?
Metody badania nasion
makroskopowa oraz ważnych powtórzeń - służy do badania zdolności kiełkowania nasion. W optymalnych warunkach wysiewa się określoną ilość nasion, aby sprawdzić jaki odsetek wykiełkuje. Określa się też ilość nasion martwych, żywych, niekiełkujących oraz siewek nienormalnych
wagowa - badanie czystości nasion wykonuje się, oznaczając skład procentowy próbki oraz identyfikując inne rośliny w próbie
suszarkowa - służy do badania wilgotności nasion w stałej temperaturze
topograficzny test tetrazolinowy – za jego pomocą wykonuje się badanie żywotności nasion
Badanie laboratoryjne nasion pozwala na dokładne określenie ich parametrów dzięki czemu można dokładniej ocenić potencjał materiału siewnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Magra Maciej Kozłowski
Nasiennictwo, sadzonki
woj. kujawsko-pomorskie85-657 Bydgoszcz, Kozietulskiego 1
-
Magra Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Maciej Kozłowski
Nasiennictwo, sadzonki
woj. kujawsko-pomorskie85-657 Bydgoszcz, Kozietulskiego 1