Czym charakteryzują się ogrody w stylu francuskim i angielskim? Porównanie

Projekt ogrodu jest odzwierciedleniem naszych preferencji i stanu ducha. Jedni wolą zachować wszystko jak najbardziej naturalnie, ingerując w jak najmniejszym stopniu we wzrost roślin przydomowych. Inni zaś wolą elegancko i stylowo zaprojektowaną strefę zieleni. W tym artykule zostaną porównane ze sobą ogrody francuskie i angielski – dwa powszechnie stosowane projekty.
Ogród w stylu angielskim
Naturalność to główny atrybut, który wyróżnia ogrody angielskiej aranżacji. Według tej koncepcji nie powinno być żadnych oznak ingerencji człowieka w przyrodę. Efekt ten może być jednak trudny do osiągnięcia. Z jednej strony ogród powinien sprawiać wrażenie, jakbyśmy nie ingerowali w naturę, ale chcemy też, aby wyglądał na zadbany i niezapuszczony. Znalezienie idealnej równowagi między naturalnością a pięknem jest kluczowe dla takiego projektu.
Przeczytaj również: 3 porady praktycznego umeblowania kuchni
W ogrodach angielskich unika się geometrycznych kształtów i ogrodzeń, a powierzchnie są często pokryte winoroślami, z kamieniami często ułożonymi w chaotyczny wzór. Dzikość i nieregularność naturalnych form, które dostarcza nam natura, musi być widoczna. Tak zaprojektowany ogród powinien być zacisznym miejscem otoczonym niezmienioną przyrodą. Naturalnemu wzrostowi pozostawiono również:
Przeczytaj również: Pergole - praktyczna ozdoba w ogrodzie
krajobraz,
dzikie trawy,
bluszcz,
mech.
Nawet konstrukcje przypominające starożytne świątynie można było znaleźć w rozległych angielskich ogrodach, które nadawały przestrzeniom poczucie tajemniczości.
Przeczytaj również: Jak urządzić nowoczesne, elegancke i przytulne wnętrze?
Ogród w stylu francuskim
Regularny lub barokowy to inne nazwy stylu francuskiego. Wszechobecna elegancja była jej głównym motywem, kiedy pojawiła się po raz pierwszy w XVII wieku. Taki ogród był dla ówczesnych przedstawicieli wyższych warstw społecznych wyjątkowym sposobem ozdabiania domów. Jak podkreślają pracownicy firmy ogrodniczej Leon Ogrody z Krakowa, w przeciwieństwie do ogrodu angielskiego w tym stylu, na każdym kroku widać ingerencję człowieka w przyrodę i dostosowanie do określonych potrzeb poprzez odpowiednie formowanie czy przycinanie. W takim ogrodzie wyraźnie widać było zdolność człowieka do manipulowania naturą i tworzenia przyciągających wzrok wzorów – często o geometrycznych kształtach. Charakteryzuje się regularnością i symetrią w stosunku do alejek biegnących przez środek ogrodu oraz równomiernie przyciętymi drzewami i krzewami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Green Garden Aneta Kopczewska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. podlaskie16-070 Choroszcz, Ogrodowa 34
-
Technomac sp. z o.o.
Ogrodowe meble, altany, wyposażenie
woj. mazowieckie04-669 Warszawa, Spadowa 3
-
Fagus sp. z o.o.
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. mazowieckie00-971 Warszawa, al. Krakowska 110/114
-
MK Green Garden Marcel Kansczyk
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. opolskie46-090 Popielów, Kamieniec 8