Jak uprawiać malinę przehybę?
Krzewy malin to jedne z najczęściej uprawianych roślin w Polsce. Ich hodowlą zajmują się zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne firmy. Owoce malin cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów ze względu na przepyszny smak oraz możliwość wykorzystania do produkcji rozmaitych napojów i przetworów. Do tego celu szczególnie nadają się owoce odmiany „Przehyba”. Sprawdź, czym się ona odznacza oraz w jaki sposób się ją uprawia.
Malina Przehyba – ogólna charakterystyka
Malina czerwona „Przehyba” jest stosunkowo nową, licencjonowaną odmianą, która została po raz pierwszy wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej. Można ją z powodzeniem uprawiać w warunkach klimatycznych panujących w Polsce oraz na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Za jej charakterystyczną cechę uznaje się zdolność do szybkiego oraz bardzo obfitego owocowania. Okres dojrzewania owoców na dwuletnich pędach przypada na czas pomiędzy przełomem czerwca i lipca a pierwszą dekadą września. Istotną zaletą tej odmiany jest wysoki poziom odporności na różnego rodzaju choroby. Malina „Przehyba” daje jasnoczerwone, błyszczące owoce o stożkowatym kształcie. Niektóre okazy osiągają wielkość nawet do 5 cm. Na ogół dobrze znoszą one transport, na długo zachowując swoje walory smakowe oraz wizualne. Owoce wspomnianej odmiany maliny można spożywać bezpośrednio. Najczęściej jednak wykorzystuje się je jako dodatek do różnego rodzaju wypieków, a także główny składnik dżemów i syropów o smaku malinowym.
Uprawa „maliny Przehyby” w praktyce
Malinę „Przehybę” najczęściej sadzi się na żyznych, średnio zwięzłych glebach, wyróżniających się optymalną przepuszczalnością wody i powietrza. Ziemia przeznaczona pod uprawę krzewu owocowego powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Sadzonki dobrze jest umieszczać na łagodnych stokach od ich południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej strony. Lokuje się je w rzędach, zachowując około półmetrowe odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami oraz około 1,8 m między rzędami. Sadzenie można przeprowadzać zarówno późną jesienią, jak i wczesną wiosną. Pierwszy z wymienionych terminów jest bardziej polecany ze względu na panującą w tym czasie większą wilgotność gleby. Specjaliści z takich firm, jak Gospodarstwo Ogrodnicze Szetyńscy, wskazują także na konieczność postawienia przy niektórych krzewach specjalnego rusztowania złożonego z wkopanych w ziemię słupków o wysokości ok. 2 m. Paliki takie powinny być rozmieszczone w odległości 10 m od siebie. Pierwsze cięcie rośliny wykonuje się na wiosnę. Należy ją regularnie podlewać i nawozić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana