Jak wybierać środki ochrony roślin? Rady dla początkujących
Środki ochrony roślin z pewnością przydadzą się w każdym ogrodzie, w walce z chorobami i szkodnikami niszczącymi nasze rośliny. Jednak aby z nich korzystać, trzeba wiedzieć, po jakie sięgać i jak ich bezpiecznie i odpowiedzialnie używać. Jak dostosować takie preparaty do naszych potrzeb? Kiedy po nie sięgać? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.
Kiedy używać środków ochrony roślin?
Najlepiej zacząć stosować środki ochrony roślin, zanim pojawi się jakikolwiek problem, zapobiegawczo. Jeśli jednak nie zdążymy tego zrobić i pojawi się jakiś problem, należy zareagować natychmiastowo po jego zauważeniu. Te preparaty pomogą nam zwalczać wszelkie problemy, jakimi są choroby, szkodniki i chwasty, poprawiając jakość naszych roślin.
Przeczytaj również: Gdzie kupić środki ochrony roślin?
Jak dobierać środki ochrony roślin?
Sięgając po takie preparaty, które pomogą uporać nam się z chwastami i szkodnikami w ogrodzie, pamiętajmy, aby kupować je ze sprawdzonego źródła. To, jakie substancje czynne mogą być w nich stosowane i w jakich warunkach można wprowadzać je do obrotu, reguluje ustawa o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 roku.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać ekologiczne środki ochrony roślin?
Identyfikacja problemu
Przede wszystkim, musimy zidentyfikować, z jakim problemem mamy do czynienia. Środki te dzielą się na kategorie w zależności od tego, co zwalczają, według takich kategorii dzieli je również wykaz środków ochrony roślin. Możemy wśród nich wyróżnić:
- herbicydy – przeciwko chwastom i roślinnym inwazyjnym,
- fungicydy – przeciwko chorobom wywołanym przez grzyby,
- zoocydy – przeciwko zwierzętom niszczącym nasze rośliny,
- insekcydy – przeciwko owadom,
- moluskocydy i limacydy – przeciwko ślimakom,
- akarocydy – przeciwko roztoczom,
- nematocydy – przeciwko nicieniom.
Na rynku znajdziemy również środki, które same w sobie nie zabiją szkodników, ale na przykład zwabiają je jak antrakty czy odstraszają jak repelenty.
Faza rozwoju roślin
Bardzo istotne jest określenie, w jakiej fazie rozwoju są rośliny – zarówno nasze, jak i te, z którymi planujemy walczyć, chwasty. Część środków ochrony roślin przeznaczonych jest do stosowania wyłącznie, w bardzo wąskim przedziela czasowym. Niezastosowanie się do tych zaleceń może nie tylko doprowadzić do tego, że preparat po prostu nie zadziała, ale uszkodzić nasze rośliny. Zazwyczaj, chwasty najlepiej jest atakować w jak najwcześniejszych fazach rozwoju, im starsze są, tym trudniejsze może okazać się nasze zadanie.
Sposób podania preparatu
Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć, jest sposób, w jaki podamy preparat. To oczywiście zależy od instrukcji producenta. Warto natomiast dowiedzieć się, jakie typy środków ochrony roślin działają najlepiej w jaki sposób. Na przykład, jeśli chodzi o środki chwastobójcze, dostępne są zarówno te doglebowe, dolistne, jak i mieszanki obu tych rodzajów. Preparaty mające na celu zwalczanie owadów dzielą się na kontaktowe, oddechowe i żołądkowe.
O czym pamiętać, stosując środki ochrony roślin?
Decydując się na wykorzystanie tych chemicznych środków, trzeba pamiętać przede wszystkim o kilku istotnych, ale prostych zasadach.
- Stosuj zapobiegawczo lub tuż po zauważeniu problemu.
- Odpowiednio zdiagnozuj problem.
- Wybierz odpowiedni preparat.
- Zawsze czytaj instrukcję i etykiety środków ochrony roślin.
- Nie zapominaj o odzieży ochronnej.
- Nigdy nie przyrządzaj więcej preparatu, niż możesz zużyć – nie można go wylewać.
- Przebierz się z odzieży roboczej po opryskach.
- Odpowiednio przechowuj środki ochrony roślin.
- Odpowiedzialnie utylizuj puste opakowania, oddając je do sklepu, gdzie zostały zakupione.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana