Jak założyć użytki zielone?

Użytki zielone to tereny porosłe wieloletnimi trawami i innymi roślinami, które służą jako pastwiska lub jest z nich pozyskiwany materiał roślinny na pasze. Wyróżnia się użytki zielone trwałe (nie włączone do płodozmianu przez 5 lat i więcej) oraz czasowe. Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości użytków zielonych lub doszło do degradacji obszarów już istniejących, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest ponowne ich założenie. Jak prawidłowo założyć użytki zielone?
Metody zakładania użytków zielonych
Użytki zielone raz na kilka lat wymagają renowacji, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie ich wydajności. Dodatkowo na rynku dostępne są coraz lepsze mieszanki traw na użytki trwałe i okresowe – dzięki czemu zwiększa się plon z hektara.
Istnieją dwie podstawowe metody zakładania użytków zielonych:
Metoda mechaniczna – zakłada ona rozpoczęcie prac od zniszczenia starej darni za pomocą brony talerzowej lub frezarki. Następnie teren, gdzie powstać ma nowy użytek zielony, musi zostać zaorany. Jeśli na danym stanowisku występują uporczywe chwasty, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie herbicydu o działaniu totalny. Wysiewanie powinno odbywać się w glebę osiadłą, którą w razie konieczności wałuje się przed i po zasiewie. Sam wysiew powinien być płytki (do 2 cm) i mieć miejsce w wąskich rzędach. Jeśli nie jest to możliwe, wtedy wysiewać trzeba poprowadzić „na krzyż” przy pomocy połowy ilości dawki siewu. Obydwa sposoby pozwolą na równomierne i szybkie zwarcie runi.
Metoda bezorkowa – zgodnie z nazwą jest metodąa, którą wykorzystuje się na glebach nienadających się do orki. W pierwszej kolejności starą ruń (wysokość ok. 15 cm) opryskuje się herbicydem o działaniu totalnym. Następnie wysiew wykonuje się specjalnym siewnikiem do podsiewu lub siewnikiem z redlicami o kroju talerzowym. Analogicznie jak w przypadku metody mechanicznej; wysiew powinien być płytki, mieć miejsce w wąskich rzędach, a jeśli jest to niemożliwe, wtedy wysiewać trzeba „na krzyż” połową ilości nasion. Dodatkowo, warto wykorzystać wałowanie po siewie, ponieważ zapewnia nasionom kontakt z glebą i dostęp do wody.
Produkcją i dystrybucją mieszanek do okresowych i trwałych użytków zielonych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak DSV Polska z siedzibą w Wągrowcu.
Kiedy najlepiej założyć użytki zielone?
Zakładanie lub renowację użytków zielonych najlepiej przeprowadzić; od początku wiosny do końca kwietnia lub od połowy lipca do połowy sierpnia. Zauważono jednak, że w przypadku wysiewu letniego presja chwastów jest mniejsza, co zwiększa szansę stworzenia użytku zielonego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Magra Maciej Kozłowski
Nasiennictwo, sadzonki
woj. kujawsko-pomorskie85-657 Bydgoszcz, Kozietulskiego 1
-
Magra Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Maciej Kozłowski
Nasiennictwo, sadzonki
woj. kujawsko-pomorskie85-657 Bydgoszcz, Kozietulskiego 1