Jak zdezynfekować szklarnię?
Szklarnie są istotną częścią przemysłu rolniczego. Służą do ochrony roślin przed zimnem i możliwości prowadzenia upraw przez cały rok. Chronią one również przed innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak owady czy ptaki. Sprawia to jednak, że wymagają one regularnych procesów dezynfekcji. Dzięki temu znajdujące się tam rośliny czy niektóre gatunki zwierząt, jak na przykład ryby będą w stanie rozwijać się w prawidłowy sposób.
Czym są szklarnie?
Szklarnia to miejsce, w którym rosną rośliny. Jest zwykle wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego i otoczona systemami grzewczymi, które kontrolują temperaturę wewnątrz. Obiekty te są wykorzystywane w różnych branżach, takich jak rolnictwo, ogrodnictwo, hodowla ryb, a nawet uprawa kwiatów.
Stosowanie szklarni sięga starożytnych Chin i Egiptu, gdzie używano ich głównie do produkcji żywności. Wykorzystanie tego obiektu wzrosło w ostatnich latach z powodu zmian klimatycznych, co doprowadziło do wzmożonego popytu na egzotyczne rośliny, takie jak kaktusy. Również coraz więcej osób jest zainteresowanych hodowlą własnych warzyw i owoców, a nie ich kupowaniem.
Jak zdezynfekować szklarnię?
Sposobów na czyszczenie szklarni jest wiele. Jednym z pomysłów jest szorowanie powierzchni rozcieńczonym wybielaczem lub roztworem detergentu. Należy jednak uważać, aby podczas czyszczenia nie używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ spowoduje to ponowne zwilżenie powierzchni ziemi, którą próbuje się wysuszyć.
Kiedy przychodzi czas na dezynfekcję szklarni, można albo znaleźć produkt, który został specjalnie do tego stworzony lub stworzyć własne rozwiązanie, mieszając 2 łyżeczki wybielacza w jednym litrze wody. Jednak to drugie rozwiązanie jest zalecane wyłącznie w przypadku doświadczonych hodowców, którzy wiedzą jak posługiwać się takimi środkami chemicznymi.
Jakich produktów używać do dezynfekowania szklarni?
Na rynku jest wiele produktów, które można stosować do dezynfekcji szklarni. Niektóre z nich są bardziej popularne niż inne lub mogą być bardziej skuteczne w niektórych rodzajach szklarni. Ważne jest, aby upewnić się, że używa się odpowiedniego produktu, aby usunąć z niej wszelkie bakterie lub drobnoustroje.
Początkującym i tym bardziej zaawansowanym hodowcom zaleca się korzystania ze sprawdzonych, gotowych preparatów, które oferuje między innymi firma CleanLab. Dzięki temu nie będzie trzeba przygotowywać własnej mieszanki, tylko od razu istnieje możliwość przystąpienia do prac porządkowych. Preparaty są też uzupełnione instrukcją użytkowania, co ułatwia ich stosowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana