Jaki nawóz stosować w ogrodzie?
To, jaki nawóz do roślin będziemy stosować w naszym ogrodzie i jak będziemy go używać, wpłynie na stan naszych roślin. Nawożone prawidłowo, będą pięknie rosły i prezentowały się imponująco. Jakie nawozy stosować, aby zapewnić sobie taki efekt? Kiedy powinniśmy je stosować? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak skutecznie nawozić rośliny w ogrodzie.
Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie?
Podczas stosowania nawozu w ogrodzie, bardzo ważny jest czas, podczas którego to robimy. Zarówno wiosną, latem, jak i jesienią, są momenty, kiedy powinniśmy nawozić nasze rośliny. Wiosną powinniśmy zacząć tak szybko, jak szybko po zimie rozmarznie ziemia. Wówczas, jeśli nie był on stosowany kompost, rozkładamy kompost i używamy sypkich nawozów mineralnych.
Przeczytaj również: Co wyróżnia nawozy mineralne?
Podczas lata należy pamiętać, aby nie stosować zwykłego nawozu zbyt późno, ponieważ pod koniec tej pory roku rośliny przygotowują się już do zimy i nie należy pobudzać ich do wzrostu. Najlepszym czasem na nawożenie jest maksymalnie połowa lipca. Wówczas stosujemy zarówno nawozy płynne, mineralne lub organiczne, jak i sypkie.
Jesienią możemy stosować nawozy jesienne lub te organiczne, na przykład kompost. Jest również najlepszym czasem na wapnowanie, jeśli nasz ogród tego potrzebuje, należy jednak pamiętać, aby nie łączyć tych dwóch działań, ze względu na reakcje chemiczne, jakie mogą zajść pomiędzy tymi substancjami.
Jakie nawozy do roślin stosować w ogrodzie?
Nawozy mineralne
Nawozy mineralne, takie jak na przykład nawozy azotowe, są również nazywane sztucznymi, służącymi do wzbogacania gleby i składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju roślin. Trzeba jednak pamiętać, że zbytnie nawożenie może mieć wpływ na środowisko naturalne, ważne jest zatem, żeby pamiętać o racjonalne, zrównoważone nawożenie.
- Uniwersalne. Charakteryzują się uśrednioną zawartością trzech składników podstawowych dla rozwoju roślin, czyli fosforu, azotu i potasu. Dzięki temu bardzo dobrze nadają się dla początkujących ogrodników. Występuje zarówno w postaci sypkiej, jak i płynnej.
- Specjalistyczne. Jak sama nazwa wskazuje, są to nawozy dużo bardziej wyspecjalizowane, niż te uniwersalne. Są dostosowywane do wymagań poszczególnych sektorów takich jak owocowo-warzywny i ogrodniczy. Może być zarówno płynny, jak i sypki. Będą droższe niż te uniwersalne, ale gwarantują za to większą wartość dodaną.
- Wolno działające. Nawozy o spowolnionym działaniu występują w postaci granulek. To, w jakim dokładnie tempie będą uwalniane, zależy od wielu czynników: nie tylko rodzaju samego nawozu, ale też temperatury i wilgotności gleby. Są bardziej efektywne niż klasyczne nawozy i można je stosować zarówno w ogrodach, jak i do roślin uprawianych w domach i mieszkaniach. Trzeba się liczyć natomiast z ich wyższą ceną.
Dolistne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są to nawozy aplikowane nie do gleby, a bezpośrednio na liście roślin, co zapewnia natychmiastowe wchłanianie się składników w nich zawartych.
Nawozy organiczne i naturalne
Nawozy organiczne to te, które wyprodukowane zostały z substancji organicznej lub mieszanin różnych tego rodzaju substancji, naturalne natomiast to te pochodzenia zwierzęcego.
- Kompost. Jest świetnym rozwiązaniem do wykorzystania na przykład jesienią, kiedy nie zaleca się sięgania po nawozy mineralne. Użyźnia glebę i stanowi doskonały przyśpieszacz wzrostu roślin.
- Preparaty biohummusowe. Są to polepszacze glebowe, nazywane również stymulatorami wzrostu, ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie na korzenie. Odgrywają istotną, strukturotwórczą rolę w glebie.
- Guano. Nawóz ptasi jest jednym z najlepszych nawozów, o wysokiej zawartości ważnych składników takich jak azot, fosfor, potas i wapń. Należy pamiętać, że sprzedawane jest w formie koncentratu i przed użyciem należy je rozcieńczyć.
- Obornik. Możemy zakupić go w formie granulowanej, co ułatwia jego rozprowadzanie i pozbawia go nieprzyjemnego zapachu. Poza odżywianiem roślin poprawia stan gleby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana