Podstawowe typy ciągników rolniczych

Chociaż niejedno polskie gospodarstwo wciąż obsługiwane jest wysłużonymi Ursusami C-360, a nawet produkowanymi do 1975 C-355, te stare traktory nie mogą równać się z nowoczesnymi, często wysoko wyspecjalizowanymi ciągnikami rolniczymi. Maszyny produkowane obecnie są bardziej wydajne i łatwiejsze w obsłudze, choć ich podstawowy podział nie uległ zmianie.
Klasyfikacja ciągników rolniczych
Podstawowy podział ciągników rolniczych stworzono w oparciu o typy układów jezdnych. Najpopularniejsze są uniwersalne ciągniki kołowe ze stałym napędem na jedną oś (2WD). Obecnie coraz częściej maszyny wyposażone są w dodatkowy napęd na przednią oś (MFWD). Za przykład niech posłużą modele ciągników Versatile 265, 295, 315, 335 z silnikami Cumminsa, które zapewniają nie tylko wyjątkowe tempo pracy, ale też niezawodność nawet w bardzo trudnych warunkach.
Jeśli do gospodarstwa potrzebny jest ciągnik dużej mocy, warto rozejrzeć się w ofercie maszyn kołowych ze stałym napędem na obie osie (4WD). Maszyny tego typu są znacznie cięższe od 2WD i MFWD, w związku z czym prowadzenie starszych modeli bywało trudne. Rozwiązaniem tego problemu jest przegubowy układ kierowniczy, który zapewnia ciągnikowi lepszą zwrotność niż koła skrętne.
Do prac na bardzo ciężkich i podmokłych glebach najlepiej nadają się ciągniki gąsienicowe oraz półgąsienicowe. Ich zaletą jest nie tylko doskonała stabilność. Ciężkie maszyny, poruszając się na gumowych gąsienicach, wyrządzają w polu znacznie mniej szkód związanych z ugniataniem gleby.
Nie-ciągnik rolniczy, czyli właściwie co?
W ofercie maszyn Versatile przygotowanej przez polskiego dealera tej kanadyjskiej marki – KAGRO, zwracają uwagę nośniki narzędzi. Czym różnią się one od tradycyjnych ciągników? Funkcjonalnością.
Nośnik rolniczy, w przeciwieństwie do tzw. traktora (łac. tractus – ciągnięcie, wleczenie za sobą), może przenosić narzędzia na sobie. Jego konstrukcja znacznie odbiega od budowy ciągnika – z przodu znajduje się rama do mocowania narzędzi, natomiast z tyłu, pod kabiną operatora, jest silnik. W latach 60. minionego wieku nośniki (a konkretnie sprowadzany z NRD, dziś legendarny model RS 09) były wykorzystywane na dużą skalę przede wszystkim w sadownictwie i przy uprawach warzyw. Z czasem, ze względu na niewielką moc, nośniki wyszły z użycia. Dziś jednak wracają do gospodarstw w nowej odsłonie – jako niezastąpione maszyny dużej mocy, zdolne jednocześnie pchać i ciągnąć narzędzia, a tym samym umożliwiając wykonywanie kilku zabiegów agrotechnicznych jednocześnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Artprol Ceckowscy Spółka jawna
Rolnicze narzędzia, sprzęt
woj. podlaskie16-400 Suwałki, Bakałarzewska 19A
-
Czemarol Papugowie Sp. z o.o.
Rolnicze maszyny
woj. małopolskie33-113 Zbylitowska Góra, Krakowska 35
-
Klinika Trawnika Łukasz Spychała
Pilarki, kosiarki, wykaszarki
woj. dolnośląskie55-003 Czernica, Miła 1