Rola i znaczenie terenów zielonych dla środowiska
Tereny zieleni są niezbędne do zachowania prawidłowej równowagi w przyrodzie. Pełnią funkcje zdrowotne, estetyczne, jak również wiele innych. Bez ich obecności codzienne funkcjonowanie byłoby niezwykle utrudnione, o ile w ogóle możliwe. Pomagają one utrzymać odpowiednią temperaturę powietrza i oczyszczają je. Dlaczego powinniśmy dbać o ich rozwój i obecność? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.
Tereny zieleni w życiu codziennym
Rośliny pełnią w naszym życiu nieocenioną funkcję. Powinny być doceniane, zwłaszcza przez mieszkańców terenów miejskich. Ich wielką zaletą, o której z pewnością większość z nas słyszała, jest oczyszczanie powietrza. Dzięki fotosyntezie redukują ilość dwutlenku węgla, ale także innych substancji szkodliwych. Pomagają w walce ze smogiem, czyli jednym z największych współczesnych trucicieli. Dzięki tej właściwości, w sposób w pełni naturalny, mogą polepszać jakość życia i chronić nasze zdrowie.
Inną, zauważalną na co dzień, zaletą terenów zieleni jest zmniejszenie odczuwalnej temperatury. Zwłaszcza dziś, gdy w dobie zmian klimatycznych walka z upałami jest coraz trudniejsza, nie powinniśmy zapominać o istotnej roli drzew. Na terenach zadrzewionych bowiem, temperatura może być nawet o kilkanaście stopni niższa, niż wśród betonowych skupisk, gdzie brakuje roślin. Dlatego tak ważne jest, by projektowanie terenów zieleni powierzyć osobom specjalizującym się w tym zakresie. Do tego rodzaju firm należy np. Pracownia Projektowa Magdalena Loose. Utrzymanie odpowiedniego procentu roślinności w mieście dosłownie ratuje nas przed gorącem. Te z kolei, może być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych czy z chorobami serca.
Jak tereny zieleni pomagają w zachowaniu środowiskowej równowagi?
Niewiele osób wie, ale liczne powodzie mogą być spowodowane brakiem dostatecznej ilości terenów zieleni. W miejscach, w których brakuje roślinności, woda najczęściej spływa bezpośrednio do rzek. Przez to zjawisko zwiększa się ich poziom i dochodzi do niebezpiecznych zalań. Dlatego też zrównoważony plan zagospodarowania terenów zieleni jest niezwykle istotny, ponieważ może zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.
Na koniec trzeba również wspomnieć o często pomijanym elemencie, związanym z występowaniem drzew oraz innych roślin. Obecność terenów zieleni przyczynia się do zachowania bioróżnorodności. Jest ona jednym z elementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego, do którego zalicza się m.in. liczne gatunki zwierząt i roślin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana