Specjalista od pielęgnacji trawy, czyli zawód greenkeepera
Właściwa pielęgnacja trawnika, w taki sposób, żeby się naprawdę pięknie prezentował jest tak naprawdę bardzo trudnym i wymagającym zadaniem. Wie o tym nie tylko każdy właściciel ogrodu, ale także każdy ogrodnik. Zadanie to jest jeszcze trudniejsze w przypadku naprawdę dużych trawników, co do których są też znacznie większe wymagania. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie powstał zawód, który polega na pielęgnacji dużych, nawet kilkuhektarowych trawników. Zawodem tym jest greenkeeper. Więcej na temat tego zawodu oraz tego jak bardzo jest on potrzebny i czy ma jakieś perspektywy w Polsce, przeczytasz w naszym artykule.
Czym zajmują się greenkeeperzy?
Głównym zadaniem greenkeepera jest opieka nad dużymi trawnikami. Zawód ten powstał w Stanach Zjednoczonych. Głównym zadaniem pracujących tam greenkeeperów jest sprawowanie opieki nad wielkimi trawiastymi terenami na polach golfowych. Zawód ten od jakiegoś czasu istnieje jednak także w Polsce. W naszym kraju jest on jednak połączeniem amerykańskich zawodów greenkeepera i groundsmana. W Polsce greenkeeperzy opiekują się nie tylko trawnikami na polach golfowych, ale również ułożoną trawą w rolce na boiskach piłkarskich czy na trawiastych kortach tenisowych. Jest to oczywiście związane przede wszystkim z tym, że w naszym kraju nie ma jeszcze tak wielu pól golfowych.
Przeczytaj również: Trawnik z rolki czy wysiewany? Zakładanie trawników
Tak naprawdę jednak zadanie greenkeepera, który pracuje na polu golfowym, w zasadzie niczym się nie różni od zadań greenkeepera, którego miejscem pracy jest murawa na stadionie. I w jednym i w drugim przypadków jego praca polega na tym, żeby przygotować trawnik do rozegrania na nim zawodów sportowych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stosowane w trakcie rozgrywki piłki golfowe, futbolowe czy tenisowe turlały się po trawie i odbijały się od niej w przewidywalny sposób. Dodatkowo prosta murawa ma na celu również zapobieganie powstawaniu poważnych kontuzji korzystających z niej sportowców.
Jak tłumaczy w rozmowie z nami specjalista z firmy Xero Flor, która jest jednym z największych i najbardziej cenionych w Polsce producentów trawników rolowanych:
Greenkeeperzy, żeby mieć możliwość dobrego przygotowania trawy na boisku czy na polu golfowym korzystają z różnego rodzaju nowoczesnych technologii. Dzięki nim są w stanie na bieżąco monitorować najważniejsze parametry trawników i szybko wprowadzić niezbędne działania, po to, żeby poprawić ich stan i zapobiec jego jeszcze większemu pogorszeniu. Greenkeeperzy dbają także o właściwe nawożenie trawników i dostarczanie im odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz zajmują się ich ochroną przed rozwijaniem się na nich różnych chorób.
Jak można zostać greenkeeperem?
Żeby zostać greenkeeperem, konieczne jest oczywiście zdobycie odpowiedniego wykształcenia. W Polsce, póki co niestety nie ma zbyt wielu możliwości, żeby kształcić się w tym kierunku. Kierunek studiów związany z greenkeepingiem istnieje tylko na jednej uczelni wyższej. Można się jednak także kształcić w tym kierunku łącząc ze sobą studia na kierunku ogrodnictwo z różnego rodzaju kursami dodatkowymi.
Czy greenkeeper to zawód z przyszłością?
To, że póki co w naszym kraju greenkeeperzy nie są zbyt popularni i zbyt pożądani, nie oznacza, że w przyszłości sytuacja ta się nie zmieni. W naszym kraju jest bowiem coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które potrafią właściwie zadbać o wielkie i duże trawniki. Są one zatrudniane nie tylko do pielęgnacji murawy na stadionach piłkarskich, ale również na coraz częściej zakładanych w różnych częściach kraju polach golfowych. Zawód greenkeepera powinna więc czekać w naszym kraju naprawdę dobra przyszłość i zapewne za jakiś czas będzie on naprawdę bardzo potrzebny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana