W jakich zbiornikach gromadzić gnojówkę?
Nawozy stanowią absolutny niezbędnik niemal każdego gospodarstwa. Niektórzy inwestują w produkty sztuczne, inni natomiast decydują się na te naturalne – jednym z nich jest właśnie gnojówka. Jest to płynny nawóz powstały wskutek przefermentowania moczu zwierząt hodowlanych. Choć nie jest on toksyczny dla środowiska ani dla ludzi, musi być przechowywany w odpowiedni sposób. Jak? Podpowiadamy w artykule!
Czy zbiorniki na gnojówkę to konieczność?
Gnojówka to nawóz, który cieszy się popularnością m.in. ze względu na duże stężenie azotu i potasu – dzięki temu świetnie oddziałuje na rośliny i jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Gromadzenie oraz przechowywanie jej przez długi czas bez wykorzystania zbiornika byłoby jednak praktycznie niemożliwe. Ponadto duża ilość nawozu może uszkodzić glebę, dlatego jego niekontrolowany wyciek mógłby stanowić ryzyko.
Poza kwestią praktyczną należy wziąć pod uwagę także przepisy prawa: zgodnie z obowiązującymi wymogami nawozy płynne muszą być odpowiednio zabezpieczone, co narzuca konieczność nie tylko instalacji zbiornika, lecz także wybudowania płyt obornikowych. W takich warunkach można gromadzić odchody z przynajmniej 6 miesięcy hodowli, a ich stosowanie dozwolone jest tylko w sezonie nawozowym.
Czym powinien charakteryzować się zbiornik na gnojówkę?
Do przechowywania gnojówki najlepiej sprawdzi się zbiornik betonowy. Powinien on charakteryzować się przede wszystkim szczelnością, niską nasiąkliwością i odpornością na obciążenia. Grubość jego ścian zawsze musi być dostosowana bezpośrednio do ilości magazynowanego nawozu, a pojemność powinna być dobrana w oparciu o zapotrzebowanie gospodarstwa. Zbiornik bezwzględnie musi posiadać pokrywę, w której powinien znajdować się właz. Należy również pamiętać o tym, że musi być on zainstalowany w odpowiedni sposób. Jak mówi ekspert z firmy PABLOX, producenta zbiorników betonowych:
Podczas instalacji należy pamiętać wykonaniu prawidłowego wykopu - zbiornik musi zostać umieszczony poniżej głębokości przymarzania. W zależności od lokalizacji wynosi ona od 0,8 do 1,4 m.
Wybierając miejsce instalacji trzeba natomiast wziąć pod uwagę przepisy prawa, które precyzyjnie określają normy dotyczące odległości zbiornika od poszczególnych obiektów.
Odpowiednio dobrany i zainstalowany zbiornik na gnojówkę będzie mógł być wykorzystywany przez bardzo długi czas. Warto pamiętać o tym, że o jego jakości w dużej mierze decyduje producent, przebieg procesów produkcyjnych oraz specyfikacja użytego materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana