Wszystko, co musisz wiedzieć o koszeniu trawnika

Jednym z ważniejszych elementów każdego ogrodu jest zadbany, pozbawiony chwastów trawnik. Odpowiednia pielęgnacja murawy sprawi, że działka pięknie się prezentuje. Aby uzyskać prawidłową gęstość i wysokość trawy, należy ją regularnie kosić. Warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach znacznie wpływających na efektywne przycinanie murawy.
Dlaczego koszenie trawnika jest takie ważne?
Właściciele ogrodów powinni pamiętać, że uzyskanie pięknego i gęstego trawnika wymaga regularnego koszenia, które znacznie wpływa na rozkorzenienie murawy. Dzięki temu cały trawnik jest gęsty. Dodatkowo kosząc murawę, można w znacznym stopniu ograniczyć porost chwastów zaburzających estetyczny wygląd murawy i przeszkadzających alergikom zwłaszcza w okresie pylenia roślin. Dużą rolę w pielęgnacji ogrodu odgrywa wybranie odpowiedniego momentu pierwszego koszenia. Najlepiej pielęgnację rozpocząć na przełomie kwietnia i maja, kiedy murawa osiągnęła około 10 cm.
Jak często kosić trawę?
Jedno z często pojawiających się pytań dotyczy częstotliwości koszenia. Oczywiście wszystko zależy od gatunku posadzonej trawy. Niektóre rośliny rosną szybciej, inne wolniej. Z reguły przycinanie odbywa się co 4 lub 7 dni. Wpływ na porost trawy mają także warunki atmosferyczne. Duża wilgotność, częste opady oraz wysoka temperatura sprawiają, że maszyny ogrodnicze muszą być używane częściej. Z początkiem września murawa dość szybko rośnie, by spowolnić wraz z nadejściem listopada. To właśnie wtedy kończy się sezon koszenia trawników i można wszystkie narzędzia ogrodnicze pochować do schowków.
O czym warto pamiętać podczas koszenia trawnika?
Każdy właściciel działki musi pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie kosić murawy, gdy jest mokra. Przycinanie ciężkiej od deszczu trawy może okazać się nie tylko trudniejsze. Rezultaty również okażą się niezadowalające, ponieważ trawnik będzie nierówny, nawet przy użyciu profesjonalnych kosiarek z naostrzonymi nożami.
A co zrobić, gdy murawa nie była koszona przez dłuższy czas? Fachowcy z firmy ARSEN mają kilka wskazówek:
W takim wypadku najlepiej działać etapowo. Na początku można skrócić źdźbła o 2 cm, by stopniowo dojść do wybranej wysokości.
Warto także pamiętać, by regularnie wyrzucać ściętą trawę, ponieważ utrudnia przenikanie składników odżywczych do głębokich warstw gleby, przez co trawnik słabnie, żółknie i traci gęstość. Zastosowanie powyższych zasad pomoże w wypielęgnowaniu pięknej trawy, która będzie ozdobą całego ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hurtownia Popularna S.K.A.
Artykuły gospodarstwa domowego - detal
woj. mazowieckie02-485 Warszawa, Kleszczowa 16
-
Składnica maszyn rolniczych Rolmasz Marek Gołębiewicz
Rolnicze narzędzia, sprzęt
woj. lubuskie68-200 Żary, Okrzei 9
-
Świat Roślin Grzegorz Dąbrowski
Ogrodnicze artykuły, sprzęt
woj. mazowieckie07-200 Wyszków, Serocka 16