Wyposażenie gospodarstwa. Jakie są niezbędne maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze są niezbędnymi we współczesnym świecie rozwiązaniami dla właścicieli gospodarstw rolnych. Oczywiście, to jakie będą dla nas niezbędne, zależy od naszej specjalizacji i wielkości naszych gruntów. Warto jednak wiedzieć na ich temat jak najwięcej. Jakie są najpotrzebniejsze maszyny rolnicze? Czym się charakteryzują? Wszystko o tym przeczytacie w poniższym artykule.
Jakie maszyny rolnicze są najpotrzebniejsze we współczesnym gospodarstwie?
Kombajny
Te maszyny rolnicze przeznaczone są do zbierania roślin uprawnych, w związku z czym są absolutnie niezbędne. Dzielą się one ze względu na przeznaczenie – na to, jakie plony mają zbierać. Możemy wyróżnić na przykład kombajny zbożowe i kombajny ziemniaczane.
Oczywiście, same ich nazwy mówią nam już, do czego służą poszczególne maszyny. Kombajn zbożowy jest maszyną rolniczą o wielu zastosowaniach, jako że jednocześnie kosi on, młóci i transportuje zbiory. Najczęściej używany jest do zbóż takich jak jęczmień, pszenica, żyto, owies i pszenżyto, po odpowiednich modyfikacjach będzie jednak działał również przy zbiorach kukurydzy, rzepaku, słonecznika, grochu i łubinu.
Kombajny ziemniaczane nie tylko wykopują bulwy, ale również oczyszczają je z gleby, gromadzą w zbiorniku i transportują do miejsca docelowego. Może być wykorzystywany również do zbioru innych warzyw, takich jak marchew, buraki ćwikłowe, cebula i pietruszka. Dzielimy je ze względu na szerokość roboczą, sposób postępowania z wykopanymi bulwami i sposób poruszania się.
Ciągniki
Ciągnik rolniczy, zwany potocznie traktorem, to pojazd mechaniczny przeznaczony głównie to celów rolniczych. Głównym zastosowaniem tej maszyny rolnej jest przemieszczanie pojazdów, maszyn i urządzeń, które nie posiadają własnego napędu, takich jak różnego rodzaju przyczepy. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim do różnorodnych prac rolnych i transportowych, przez co musi dobrze poruszać się w terenie, wywierać niewielki nacisk na glebę, być zwrotna i uniwersalna.
Pługi
Pługi to maszyny rolne, przeznaczone do wykonywania orki. Sposób ich działania nie zmienił się od czasów starożytnych, choć oczywiście te współczesne są dużo bardziej zaawansowane. Każdy pług składa się z przynajmniej jednego korpusu płużnego, wyposażonego w lemiesz. Dzielimy je ze względu na element roboczy korpusu, sposób wykonywania orki i sposób agregowania z ciągnikiem. Historycznie, pługi ciągnięte były przez zwierzęta rolne, dziś wykorzystuje się do tego ciągniki. Wyróżniamy poniższe rodzaje pługów:
- bezkoleśny,
- brabancki (obracalny),
- koleśny,
- leśny,
- talerzowy,
- łąkowy,
- podorywkowy,
- ramowy.
Opryskiwacze
Opryskiwacze są bardzo szeroko wykorzystywane w rolnictwie. Stosuje się je nie tylko do wykonywania oprysków mających chronić rośliny przed mogącymi zniszczyć je szkodnikami, ale również do rozprowadzania nawozów w formie ciekłej oraz do stosowania innych substancji, na przykład poprawiających wchłanianie nawozów. W wersji podstawowej składają się ze zbiorników na ciecz roboczą, pomp oraz rozpylaczy. Rozróżniamy różne typy opryskiwaczy, takie jak:
- samojezdne,
- polowe zawieszane i zaczepiane,
- opryskiwacze ULV,
- sadownicze,
- ogrodnicze,
- specjalistyczne.
Sieczkarnie
Sieczkarnie należą do podstawowych maszyn rolniczych. Służą one do cięcia trawy, słomy, kukurydzy i innych roślin pastewnych na sieczkę. Używane są w rolnictwie od XIX wieku, kiedy to wyparły z użytku ręczne narzędzia podobne do kosy. Sieczkarnie składają się z koryta, zespołu podającego, zespołu tnącego, zespołu napędzającego i koła zamachowego. Mogą występować w różnych formach, na przykład samojezdne, polowe, przyczepiane do ciągnika, stacjonarne, napędzane korbą, kieratem albo silnikiem. Mogą też być integralną częścią kombajnu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krysiak Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pilarki, kosiarki, wykaszarki
woj. wielkopolskie62-081 Baranowo, Rolna 6
-
Serwis-Ogród Zakład handlowo-usługowy Michał Witkowski
Ogrodnicze artykuły, sprzęt
woj. wielkopolskie62-051 Łęczyca, Leśna 9