Zakładanie ogrodu. Etapy działania

Etapy zakładania ogrodu powinny odbywać się w ściśle określonej kolejności. Kluczowy jest projekt lub koncept, według którego zaaranżujemy przestrzeń wokół domu oraz dobór odpowiednich rodzajów roślin. Pamiętajmy, że ogród i bryła domu powinny harmonijnie współgrać z otoczeniem. Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar działki i umiejscowienie poszczególnych elementów użytkowych.
Plan ogrodu
Projektując ogród, należy uwzględnić kierunki świata, spady terenów, przebieg instalacji oraz elementy zastanej infrastruktury lub starych nasadzeń, w które nie chcemy ingerować. Wybierając rośliny do ogrodu, trzeba uwzględnić rodzaj gleby i poziom wód gruntowych, tym bardziej że niewłaściwe dobrane gatunki nie będą rosły zdrowo, co wpłynie na wygląd całej aranżacji. Pamiętajmy jednak, aby nie odbierać roślin w sposób chaotyczny i przypadkowy.
Przeczytaj również: Jak stworzyć ogród, nie wiedząc zbyt wiele o kwiatach?
W projekcie ogrodu musi znaleźć się podział na strefy. Koniecznie trzeba zaplanować kącik wypoczynku, a także strefę rekreacji dla najmłodszych. Przed frontem aranżacja powinna pełnić funkcję dekoracyjną, ponieważ jest to najbardziej reprezentacyjna część działki. Z kolei strefa użytkowa to miejsce z warzywnikiem lub szklarnią a gospodarcza z drewutnią i kompostownikiem.
Przeczytaj również: O czym warto pamiętać podczas zakładania ogrodu?
Prace ziemne
Gdy plan ogrodu zostanie dopracowany, to nadchodzi czas, aby przystąpić do prac ziemnych. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z firmy Ogrody od A do Z, dla których zakładanie ogrodów to prawdziwa pasja. Specjaliści podpowiedzą, jakich błędów unikać oraz pomogą zaaranżować przestrzeń zgodnie z przygotowaną wcześniej koncepcją.
Przeczytaj również: Nasadzenia roślin - jak dobrać gatunki i kompozycje dla swojego ogrodu?
Przy zakładaniu ogrodu obowiązuje pewien schemat. Na samym początku teren należy oczyścić, czyli zmienić ukształtowanie i usunąć stare nasadzenia. Następnie wykonuje się odwodnienia, co jest konieczne na działkach o nieprzepuszczalnym podłożu. Można pokusić się także o rozprowadzenie pod ziemią rur, które posłużą do budowy systemu automatycznego nawadniania trawnika.
Po wykonaniu prac ziemnych można przystąpić do montażu elementów małej architektury ogrodowej, na przykład murków oporowych, ścieżek i alejek oraz altan. Następnie nadchodzi czas na sadzenie roślin i zakładanie trawnika. Warto wybierać rośliny o różnych wielkościach i wysokościach – w ogrodzie nie powinno zabraknąć drzew, krzewów ani bylin. Dobierając rośliny, powinno się zwrócić uwagę na ich bryłę, fakturę i kolor liści – zwłaszcza jeśli chcemy stworzyć monochromatyczną aranżację. Zadbajmy także o to, aby w ogrodzie znalazły się rośliny zimozielone, na przykład krzewy i ozdobne byliny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tree Miasto Sp. z o.o.
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. pomorskie80-041 Gdańsk, Kurierów Armii Krajowej 9B lok. 8
-
Abc Ogrody Zakładanie Ogrodów, Usługi Ogrodnicze Krzysztof Wojdanowicz
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. wielkopolskie64-610 Rogoźno, Krótka 9A lok. 8
-
MK Green Garden Marcel Kansczyk
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. opolskie46-090 Popielów, Kamieniec 8
-
Green Garden Aneta Kopczewska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. podlaskie16-070 Choroszcz, Ogrodowa 34